Úvod

Súčasnosť sokoliarstva na Slovensku

Novodobá história sokoliarstva na Slovensku sa začala písať pred 35 rokmi, keď v roku 1966 vznikol Československý sokoliarsky klub ktorý sa v roku 1971 rozdelil na Český klub sokolníku a Slovenský klub sokoliarov (SKS)

V súčastnej dobe SKS zlučuje pod svojimi krídlami približne 220 sokoliarov a 60 kandidátov na sokoliarstvo. (Kandidát - ešte nemá urobené sokoliarske skúšky a to znamená, že nemôže legálne držať dravé vtáky.) Z tohto počtu je aktívnejších približne 120 ľudí ktorí majú v držbe aj nejaké dravce a tieto dravce využívajú na sokoliarstvo.

Sokoliarstvo je umenie lovu s poľovne upotrebiteľnými dravcami. To znamená, že sa prirodzené danosti dravých vtákov loviť zver využívajú na kontrolovaný lov zveri spolupráci s človekom a psom. 

Veľmi dôležitá činnosť ktorú sokoliari vykonávajú je aj rehabilitácia dravých vtákov a sov.

V Súčasnosti každý kto chce byť sokoliarom na Slovensku musí splniť 3 základne podmienky:

Ale to neznamená že keď nespĺňaš niektorú s týchto podmienok, nemôžeš prísť do kontaktu s dravcami. Na Slovensku je aj predmet sokoliarstvo na škole.  Každý sokoliar Ti rad pomôže stať sa sokoliarom a naučí Ťa základne znalosti sokoliara a potom všetko závisí len od teba či budeš chcieť v tom pokračovať a urobíš si potrebné skúšky. Na Slovensku sa nachádza aj niekoľko sokoliarskych skupín, ktoré robia ukážky s pernatými dravcami a porozprávajú Vám niečo z histórie, súčasnosti sokoliarstva a ochrane dravých vtákov a sov. Najznámejšie z nich sú sokoliarsky dvor Astur na hrade Červený Kameň, sokoliarska skupina Aquila v Bojniciach a sokoliarska skupina svätého Bavona zo sídlom v Banskej Bystrici ale pozrieť si jéj vystúpenia môžete cez letnú sezónu aj na Oravskom hrade.